Menu

5 kníh o PR a marketingu, ktoré by ste si mali prečítať

Pozrite sa na naše knižné tipy, ktoré prinášajú osvedčené rady od tých najpovolanejších zo svetového marketingu a PR. Tieto tituly sú zaujímavým čítaním na dlhé večery v čase pandémie a zároveň prinášajú inšpiráciu stratégiami a kampaňami ikonických značiek!

David Ogilvy: Ogilvy o reklame

Začnime tým najpodstatnejším, Bibliou marketingovej komunikácie, ktorú napísal sám veľký reklamný mág David Ogilvy. Človek by si možno povedal, že cez 30 rokov stará kniha nemôže hovoriť za súčasný, rýchlo sa vyvíjajúci reklamný priemysel. Áno, doba sa mení, ale základné ľudské potreby zostávajú rovnaké. A Dávid Ogilvy vám poradí, ako ich uchopiť naprieč časom.

Táto kniha by sa mala stať povinným štúdiom každého, kto má čo dočinenia s marketingovým priemyslom. Poradí vám, nielen, ako získať vašu vysnívanú pozíciu, alebo napísať úspešný text – jednotlivé kapitoly vás zasvätia do tajov marketingového výskumu a prezradí stratégie, ktoré fungujú naprieč časom aj spektrom zákazníkov. Neveríte v jej aktuálnosť? Stačí prejsť internet a zistíte, koľko významných marketingových špecialistov si ešte dnes berú rady tohto velikána k srdcu. Časy sa skrátka menia, ale hodnoty zostávajú.

Harold Burson: The Businness of Persuasion

Po Ogilvyho knihe o reklame nejde nespomenúť The Businness of Persuasion od legendy v obore Harolda Burson. Ako uvádza mnoho knižných recenzií: “Ak Ogilvy napísal Bibliu reklamy, Burson dodal nový zákon o PR priemysle dneška.

Harold Burson je považovaný za jednu z najvplyvnejších PR osobností. Jeho kniha mapuje 70 rokov kariérnych skúseností, prostredníctvom ktorých popisuje, čo Public Relation vo svojom základe znamená a aké funkčné metódy využíva. Osobný príbeh sa prelína s ikonickými momentmi z histórie a funguje tak ako skvelý sprievodca pre mnoho profesionálnych marketingových odvetví.

David Meerman Scott: The New Rules of Marketing and PR

Až budete mať naštudované obe predchádzajúce knihy, môžete si prečítať o možnostiach, ktoré ponúkajú súčasné technológie a digitálne prostredie. Jedine nájdením rovnováhy medzi konštantne platnými pravidlami a aktuálnymi trendmi dokážeme vytvoriť nadčasovú a funkčnú marketingovú kampaň.

Hoci kniha The New Rules of Marketing and PR taktiež nie je z najnovších, stále ponúka kvalitného a zrozumiteľného sprievodcu neustále sa zrýchľujúcim online marketingom. Ako spomína sám autor David Meerman Scott: “Dôležité je dostať správne oznámenie k správnym užívateľom v správny čas.” ​​Zameriava sa na komunikačné platformy v rámci globálnej PR revolúcie, reflektuje aktuálne pravidlá sociálnych sietí a ďalších komunikačných kanálov, ktoré možno ku kvalitnej a osobnej komunikácii so zákazníkom využiť. Zameriava sa na dlhodobý aspekt budovanie vzťahu s klientmi a všetky rady demonštruje na relevantných prípadových štúdiách.

Tony Langham: Reputation Management: The Future of Corporate Communications and Public Relations

Hoci sa budovanie dobrej reputácie javí ako základný pilier každého PR oddelenia úspešnej firmy, na trhu prekvapivo nenájdeme príliš veľa kvalitných kníh, ktoré by nám vecne a zmysluplne poradili, ako na to. Autor knihy Tony Langham tvrdí, že “dobrá povesť predstavuje budúcnosť PR a firemnej komunikácie”. A presne to dokazuje na príkladových štúdiách najúspešnejších svetových marketingových spoločností.

Okrem mnohých pôsobivých modelov a diagramov kniha ponúka rôznorodé motivačné eseje a exkluzívne rozhovory s výkonnými riaditeľmi popredných spoločností svetového trhu. Venuje sa aktuálnym problémom ako fake news, kybernetická bezpečnosť či šikanovanie na internete. Nechýbajú ani osobné príspevky bezmála štyridsiatich významných svetových manažérov, ktorí vysvetľujú, akými spôsobmi oni sami pozdvihli povesť svojej firmy. Táto kniha by sa mala stať nenahraditeľným edukatívnym materiálom pre všetky vedúce marketingové pozície i študentmi takto založených odborov.

Alexander Jutkowitz: The Strategic Storyteller – Content Marketing in the Age of the Educated Consumer

Príbehy sa z nášho sveta nikdy nestratili. Správne rozprávanie totiž určuje naše miesto na tomto svete. A to platí aj pre vašu firmu.

Autor Alexander Jutkowitz vystriedal za svoju dlhú kariéru mnoho zaujímavých pozícií na poli digitálnej architektúry, politiky či kreatívy vo viac ako 30 krajinách sveta a teraz všetky svoje skúsenosti spája ako generálny riaditeľ úspešných nadnárodných firiem. Na mnohých príkladoch najúspešnejších svetových značiek ukazuje, ako správnym kreatívnym konceptom môžete v krátkej dobe premeniť slabé stránky v nové príležitosti. Kniha vysvetľuje, ako tvorbou príbehov posilniť individuálny i kolektívny tvorivý potenciál, pomáha pochopiť stratégiu Storytelling a radí, ako príbehy distribuovať v súčasnom digitálnom prostredí. “Prekročte demografické stereotypy a sústreďte sa na momenty, ktoré nás spájajú,” radí autor.