Menu

6 tipov, ako zvýšiť dosah vašich sociálnych sietí

V súčasnej dobe online marketingu, sociálne siete predstavujú jeden z najpodstatnejších komunikačných kanálov. Oproti klasickým formátom sú dynamické, variabilné a neustále prinášajú nové, zaujímavé možnosti. S veľkým potenciálom ale prichádza veľká výzva a je len na vás, ako sa jej zhostíte. Prekročte hranice bežného postovania a plánovania, začnite účelne generovať leady, rozšírte klientelu a výrazne zlepšite postavenie vašej značky na trhu. V nasledujúcich tipoch vám poradíme, ako na to!

1. Zamerajte sa na cieľovú skupinu

Tento tip sa môže zdať ako úplne jasný, občas naň však zabúdajú aj tí najskúsenejší špecialisti. Podrobná znalosť a kontinuálna komunikácia s cieľovou skupinou počas celého obchodného procesu predstavuje úplne nenahraditeľný krok. Väčšina obchodníkov so svojimi potenciálnymi zákazníkmi komunikuje až tesne pred spustením kampane a nemôže tak dôkladne študovať ich potreby a túžby od samého počiatku. To je samozrejme veľká chyba. Od začiatku sa snažte zhromažďovať všetky podstatné informácie o vašich možných zákazníkoch, podľa ktorých následne zostavíte zástupné zákaznícke modely – s nimi môžete pracovať po celú dobu obchodného procesu a vytvoriť obsahový plán šitý cieľovke priamo na mieru. Pre dôkladnejšie a celistvejšie preskúmanie cieľovej skupiny potom poslúžia najrôznejšie analyzačné nástroje sociálnych sietí.

2. Vytvorte obsah, ktorý vašim zákazníkom vyrazí dych

Pokiaľ chcete s obsahom na sociálnych sieťach uspieť, nepodceňujte svoje publikum. Aby ľudia vaše posty čítali, zdieľali a komentovali, je potreba, aby ich zaujímal. Ako ale pútavý a prínosný obsah vytvoriť? Nebojte sa vrátiť späť do histórie, pozrieť sa na menej úspešné príspevky, porovnať ich s tými najlepšími a na základe toho zanalyzovať vaše silné a slabé stránky. Pokúste sa rozkľúčovať, prečo sú niektoré príspevky oveľa úspešnejšie, než tie ostatné a podľa tohto kľúča následne vytvorte obsah na ďalší mesiac. Okrem obsahového plánu nezabúdajte ani na publikačnú štruktúru. Keď budete presne vedieť, kedy a v akú dobu príspevky nahrávate, môžete spätne zistiť, aký dopad mali a podľa toho udržať konzistentnú sledovanosť. K správnej analýze sledovanosti vášho postu vám pomôžu algoritmy analytických nástrojov.

3. Voľte správne komunikačné kanály

Aby váš vycibrený obsah padol na úrodnú pôdu, je potrebné vedieť, na akých kanáloch s cieľovou skupinou komunikovať. Znalosť platforiem užívaných vašimi potenciálnymi klientmi patrí k základným a najdôležitejším informáciám. Často sa vypláca vybrať iba jeden hlavný, plnohodnotný kanál, ako obsah trieštiť do viacerých smerov. Zamerajte svoju pozornosť na sociálne siete, ktoré už nejakú dobu používate, kontinuálne ich spravujete a máte tu dostatočnú užívateľskú základňu. Nesnažte sa o zbytočné inovácie: Ak viete, že váš firemný Instagram funguje, venujte mu maximálnu pozornosť a vytvorte obsah, ktorý vaše publikum ocení.

Pokiaľ s podnikaním začínate a hľadáte ideálnu platformu, skúste si odpovedať na tieto základné otázky: Čo chcete na sociálnych sieťach dosiahnuť? Aké produkty či služby ponúkate? Koľko času chcete správe sociálnych sietí venovať?

Nezabúdajte ani na dôkladný časový plán. K postovaniu voľte dobu, kedy vaša cieľová skupina najviac pozerá na sociálne siete. U každého kanála sa najsledovanejšie časy trochu rôznia, avšak vo všedných dňoch všeobecne najlepšie fungujú posty v ranných hodinách, kedy si užívatelia prechádzajú siete pri raňajkách, alebo po príchode do práce a následne potom večer, kedy si chcú od práce naopak oddýchnuť. Pre presnejšiu analýzu možno opäť využiť najrôznejšie analytické nástroje.

4. Nebojte sa spolupracovať

Už viete, aký obsah a kedy funguje najlepšie, ale stále nie ste s výsledkami spokojní? Hľadajte známe tváre. Vytipujte, aké osobnosti či značky sú pre vaše publikum atraktívne a zapojte ich do kampane. Spolupracujte s influencermi, ktorým vaši zákazníci veria a dokážu sa s nimi stotožniť. Ak nechcete do spolupráce s influencermi investovať veľké peniaze, skúste ich osloviť s možnosťou barteru, teda výmeny vašich produktov, či služieb za primeranú spoluprácu. Ak oslovíte menej známu osobnosť, táto spolupráca mu môže pomôcť s budovaním vlastnej identity a spokojnosť tak bude na oboch stranách. Influencer, či značka zdieľaním postov výrazne rozšíri ich dosahu a vy tak získate nových sledujúcich.

5. Nech váš príspevok všetci vidia!

Ak sa snažíte expandovať a získať čo najviac sledujúcich, nestačí len veriť v kvalitu obsahu. Sociálne siete ponúka veľké množstvo ľahko využiteľných nástrojov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Tými najúčinnejšími sú napríklad správne mierené tagy. Ak v príspevku spomínate nejaké ďalšie firmy alebo osobnosti, nezabudnite ich označiť – príspevok sa tak ukáže aj časti ich sledujúcich a s trochou šťastia ho vyzdieľajú aj na svoj profil.

Dôležitým bodom je tiež uvedenie lokality – ak označíte navštevované miesta s vlastnou veľkou užívateľskú základňou, je veľmi pravdepodobné, že sa sledujúci cez ich stránky dostanú aj na tie vaše. Nakoniec sú tu hashtagy, ktoré podľa výskumov môžu úspešnosť postu zvýšiť až dvadsaťkrát. Ale pozor, nič sa nemá preháňať! Používajte len lokality, tagy a hashtagy, ktoré úzko súvisia s vaším príspevkom. Prehnané tagovanie u vášho publika môže vyvolať pocit nedôvery.

6. Nebojte sa riskovať

Úspešný marketing vždy vyžaduje istú dávku odvahy a v rámci online marketingu to platí dvojnásobne. Nestále virtuálne prostredie neustále prináša nové trendy a možnosti, ktoré treba sledovať. Ak nie ste ochotní skúšať nové veci, nemôžete očakávať zmenu k lepšiemu. Buďte progresívni, spoznávajte svojich klientov, buďte inovatívni. Investujte časť svojho času aj kapitálu do možností, ktoré nemusia vyjsť, ale v prípade úspechu prinesú ovocie. Skúšajte nové formáty postov, točte videá, zdieľajte fotografie. Sledujte trendy a nechajte sa inšpirovať u úspešnej konkurencie.

Všetko základné už viete, teraz už sa len pustiť do práce. Pamätajte, že žiadny učený z neba nespadol. Vychádzajte z vlastných chýb, verte analýzam, sledujte trendy a nebojte sa sem tam trochu zariskovať. Úspech už príde sám.